A TSH gyorstesztkazetta egy gyors kromatográfiás immunpróba, amely a TSH teljes vérből történő kimulatására szolgál, ahol a határérték koncentráció 5 µIU/mL. Ez a vizsgálat előzetes diagnosztikai vizsgálati eredményt ad, és a TSH szűrésére használható.
A pajzsmrigy-stimuláló hormon (TSH) egy agyalapi hormon, amely stimulálja a pajzsmirigyet, hogy tiroxint (T4) majd trijód-tironint (T3) termeljen, amely serkenti a szervezet szinte minden szövetének anyagcseréjét. Ez egy glikoprotein-hormon, amelyet az elülső agyalapi mirigyben lévő tireotrop sejtek állítanak elő és választanak ki, és amely a pajzsmirigy endokrin működését szabályozza.
A TSH a pajzsmirigyet a tiroxin (T4) nevű hormon kiválasztására serkenti, amely csak csekély mértékeben befolyásolja az anyagcserét. A T4 átalakul trijód-tironinná (T3), amely az anyagcserét serkentő aktív hormon. Ennek az átalakulásnak körülbelül 80%-a májban és más szervekben, 20%-a pedig magában a pajzsmirigyben történik.
A pajzsmirigy-alulműködés (TSH) gyorsteszt 5 µIU/mL érzékenységgel kvalitatív módon kimutatja a TSH jelenlétét a teljesvér mintában. A pajzsmirigy-alulműködés (TSH) teszt monoklonális antitestek kombinációját használja a TSH emelkedett szintjének szelektív kimutatásához a teljes vérben.
A pajzsmirigy-alulműködés (TSH) gyorsteszt egy kvalitatív, membrán alapú immunológiai próba a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) kimutatására teljes vérben. A teszt során lefolytatott eljárásban bevont részecskékkel immobilizált anti-TSH-antitestek találhatók a tesztvonal régiójában. A minta a kazetta mintacellájába cseppentése után reakcióba lép a tesztben található anti-TSH antitesttel bevont részecskékkel. Ez a keverék kromatográfiásan megindul a teszt hossza mentén és interakcióba lép az immobilizált anti-TSH-antitesttel. A pozitív minták a specifikus anti-TSH-antitesttel bevont részecskékkel reagálva színes vonalat képeznek a membrán tesztvonali régiójában. Ezen színes vonal hiánya negatív eredményre utal. Az eljárás ellenőrzésére a kontrollvonal területén mindig megjelenik egy színes vonal, amely azt jelzi, hogy megfelelő mennyiségű minta került a tesztre, és a membrán átitatódott.
KORLÁTOZÁSOK
- A pajzsmirigy-alulműködés (TSH) gyorsteszt kizárólag in vitro diagnosztikai használatra való. A teszt kizárólag a TSH teljesvér mintákból történő kimutatására használható. Ezzel a kvalitatív teszttel nem határozható meg sem a TSH kvantitatív értéke, sem a koncentrációjának növekedési sebessége.
- A pajzsmirigy-alulműködés (TSH) gyorsteszt csak a felnőtt lakosság primer pajzsmirigy-elégtelenségének szűrésére szolgál, újszülöttek esetében nem használható.
- Mint minden diagnosztikai tesztnél, az összes eredményt az orvos számára elérhető egyéb klinikai adatokkal együtt kell értelmezni.
- A pozitív tesztet kvantitatív laboratóriumi TSH-méréssel kell megerősíteni.
- Heterofil (szokatlan) antitestek miatt előfordulhatnak hamis pozitív eredmények. Bizonyos klinikai állapotokban, például centrális pajzsmirigy-elégtelenségben a TSH-szintek a pajzsmirigy-elégtelenség ellenére normálisak/alacsonyak lehetnek. Az ilyen esetek kizárása érdekében orvosi konzultáció ajánlott.
- A központi/szekunder pajzsmirigy-elégtelenség esetében a TSH nem megbízható biomarker, amely 1000 pajzsmirigy-elégtelenségből 1 esetben fordul elő.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
- Hogyan müködik a TSH teszt?
A pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) aktiválja a pajzsmirigyet. Ezért pozitív eredmény esetén az 5 µIU/mL feletti TSH-szint pajzsmirigy-elégtelenségre (hipotireózisra) utal, amely esetben a pajzsmirigynek több TSH-ra van szüksége.
- Mikor használható a teszt?
Pajzsmirigy-elégtelenség esetén olyan tünetek jelentkeznek, mint a rendszeres fáradtság-, depresszió- vagy hidegérzet, súlygyarapodás, száraz bőr, törékeny haj, tartós székrekedés vagy nőknél a menstruációs ciklus rendellenességei. Szűrési céllal ajánlott TSH-gyorstesztet végezni. A TSH-gyorsteszt a nap bármely szakában használható. Hormonális pajzsmirigykezelés esetén azonban nem lehet és nem is szabad elvégezni.
- Adhat a teszt téves eredményt?
Az eredmények pontosak, ameddig az utasításokat gondosan betartják. Az eredmény azonban lehet téves ha a pajzsmirigy-alulműködés (TSH) gyorsteszt a teszt elvégzése előtt nedvesedik vagy ha a mintacellába adagolt vér mennyisége túl sok vagy nem elegendő vagy ha a kivett mintacseppek száma 2-nél kevesebb vagy háromnál több. A dobozban található kapilláris cseppentő lehetővé teszi, hogy megbizonyosodjon a gyűjtött vérmennyiség
helyességéről. Emellett az alkalmazott immunológiai alapelvek miatt fennáll a téves eredmények esélye - bár ez ritkán fordul elő. Az efféle, immunológiai alapokon nyugvó vizsgálatokhoz mindig javasolt az orvossal való konzultáció.
- Hogyan értelmezhető a teszt, ha a vonalak színe és intenzitása eltérő?
A csíkok színe és intenzitása nem fontos az eredmények értelmezése szempontjából. Az a lényeg, hogy a vonalak homogének és jól láthatóak legyenek. A teszt bármilyen színintenzitású tesztvonal esetén pozitívnak minősül.
- Ha 20 perc múlva olvasom le az eredményt megbízható lesz az eredmény?
Nem. Az eredményt a pufferoldal hozzáadása után 10 perccel kell leolvasni. Az eredmény 20 perc után már nem megbízható.
- Mit kell tennem, ha az eredmény pozitív?
Ha az eredmény pozitív, az azt jelenti, hogy a TSH-szint a vérben magasabb a normálisnát (5 µIU/mL), és hogy a teszteredményt be kell mulatni egy orvosnak. Ezután az orvos eldönti, hogy kell-e további vizsgálatokat végezni.
- Mit kell tennem, ha az eredmény negatív?
Ha az eredmény-negatív, az azt jelenti, hogy a TSH-szint 5 µIU/mL alatt van, és a normál tartományon belül van. A pajzsmirigy-túlműködés esete, bár ritka, de nem zárható ki az ilyen vizsgálati eredmények alapján. Ha azonban a tünetek továbbra is fennállnak, ajánlott orvoshoz fordulni.
Lejárat: 2024 november
REF OTS-402H
|
Hangzhou Alltest Biotech Co., Ltd. #550, Yinhai Street Hangzhou Economic & Technological Development Area Hangzhou – 310018, P.R.C.
|
|
MedNet GmbH, Borkstrasse 10, 48163 Muenster, Germany |